Dzień Kobiet

Święto Kobiet obchodzone jest w naszym kraju od dawien dawna. Dzisiaj to święto bardziej komercyjne, które polega przede wszystkim na obdarowywaniu pań (przez panów) prezentami. Oczywiście, nieodłącznym elementem tego wyjątkowego dnia jest składanie życzeń. Ale właściwie jak powstał Dzień Kobiet? Kiedy został zapoczątkowany? Dzień Kobiet to nic innego jak wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie. Jako początek tego dnia możemy wskazać rok 1910. Ale historia pokazuje, że Dzień Kobiet mógł mieć swoje początki w starożytnym Rzymie. Wtedy to w pierwszym tygodniu marca obchodzono Matronalia. Święto to związane było z macierzyństwem i płodnością.  Międzynarodowy Dzień Kobiet powstał tak naprawdę z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet miały miejsce dokładnie 28 lutego 1909 roku. Wprowadzone zostały przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

Dla wielu Polaków Dzień Kobiet rodzi skojarzenia z okresem PRL-u. W tym okresie 8 marca kobiety były obdarowywane goździkami. Święto Kobiet było obchodzone obowiązkowo, między innymi w szkołach czy w zakładach pracy. Tego dnia panie były obdarowywane (oprócz goździków) różnymi dobrami, których najczęściej na co dzień w tym okresie brakowało. Były to na przykład rajstopy, ręczniki, ścierki, kawa czy mydło. Dzisiaj Święto Kobiet w Polsce także ma duże znaczenie. Oprócz tego

Dzień tego jest oficjalnym Świętem Kobiet również w takich państwach jak między innymi: Albania, Armenia, Algieria, Białoruś, Brazylia, Kamerun, Chiny, Kuba, Włochy, Laos, Kazachstan, Kirgistan, Ukraina i wiele, wiele innych. Dzień Kobiet jest niezwykle popularny i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Warto zachować tę tradycję, która nie ważne jak się kojarzy – jest przecież bardzo miła, w szczególności dla pań oczywiście.